Anasayfa
Gerekli
Download
kurumsal hizmetler kampanya referanslar iletişim
WEB SITESI OLMAYANA CEZA GELIYOR
Yeni Türk Ticaret Kanunu'na göre, web sitesi kurmayan sirketleri hapis cezasi ve 300 gün karsiligi adli para cezalari bekliyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) uzun süredir yasalasmasi beklenen yeni Türk Ticaret Kanunu ile sirketlere web sitesi kurma zorunlulugu getiriliyor. Bu durum Referans Gazetesi'nin haberine göre, 1.5 milyon KOBI'yi bilisim sektörünün yeni pazari haline getirecek. Bu hükme uyamayanlar 6 aya varan hapis ve 300 gün karsiligi adli para cezasi ile karsi karsiya kalirken, bilisim sektörüne ek 300 milyon TL'lik yeni bir pazar yaratilacak.

Tasarinin mimarlarindan Prof. Dr. Ünal Tekinalp, Meclis'te görüsülmeyi bekleyen yasa tasarisinin önümüzdeki aylarda çikabilecegini ve sirketlerin buna hazirlikli olmasi gerektigini söyledi. Bu kanunla bilgiye engelsiz ulasimin saglanarak ticaret hayatina seffafligin getirilmesinin hedeflendigini vurgulayan Tekinalp, "Biz bu yasayla bilgiye erisim hakkini herkese tanimis oluyoruz" dedi.

Yasada belirlenen hükümlerin toplumda çok olumlu algilandigini dile getiren Tekinalp, dünyada artik ticaret ve sirket hukukunun baska bir yörüngede döndügünü söyledi. Tekinalp, bir sirketin KOBI bile olsa bilançosunu açiklamak istememesinin artik mesru kabul edilmedigine isaret ederek, sunlari söyledi: "Bir sirketin bilançosunu açiklamasi ticari sirlarini açiklamasi anlamina gelmez. Bu adalet ve haklilik temelleri olmayan bir itiraz. Yasa AB'ye uyum açisindan da vazgeçilmez. 'AB'ye üye olmak istiyorum ama bunu yapmayacagim' diyemezsiniz. Eger AB'ye girmek istiyorsak, bunu bir proje olarak görmeliyiz. Bunlari asmadan ilerleyemeyiz. AB felsefesine göre KOBI'ler ticaretin en alt tasi ve ekonomi ancak bu seffaf taslar üzerinde yükselebilir."

PAZAR HAREKETLENECEK

Sirketlere site kurma zorunlugu getirilmesinin rekabet edilebilirlik açisindan önemli bir adim oldugunu vurgulayan Türkiye Bilisim Vakfi (TBV) Genel Sekreteri Behçet Envarli ise bunun bilisim sektöründe uygulama alaninin genislemesi, yeni yazilim ve hizmetler konusunda ciddi bir açilim saglayacagini ifade etti. Sektörün geçen yil yüzde 6 küçüldügünü, bu yil için de buna yakin bir oranda daralma beklediklerini ifade eden Envarli, ticaret kanununun yasalasmasiyla pazarin hareketlenecegini vurguladi.

Tasarinin temelini olusturan ilkelere bakildiginda seffaflik, adillik, hesapverebilirlik ve sorumluluk temellerinin öne çiktigini kaydeden Envarli, "Web sayfasi hazirlama zorunlulugu da bunun bir aynasi olacak. Önemli olan bu tasarinin bu dört temel üzerine oturtulmus olmasi. AB'ye girmeye çalisilan bir dönemde kurumsal açidan bu yasa Türkiye'ye çok seyler kazandiracak" dedi.

Türkiye'deki sirketlerin web'den yeterince istifade edemediklerini ve kanunun bunu saglayacagini anlatan TR.com.tr Genel Müdürü Ismail Çivrilli ise mevcut sitesi olan sirketlerin bile site içerigini degistirmek zorunda kalabileceklerine isaret etti. Sitesinde dinamik yönetim paneli olmayan her sirketin, yasa çiktiktan 3 ay içinde sitesini yenilemesi gerektiginin altini çizen Çivrilli, web sitesini yeni kuracak sirketlere ise su önerilerde bulundu: "Öncelikle sitesini yeni kuran sirketler sitenin güvenlik duvarina dikkat etmeli. Bilgilerin kaybolmamasi için yangina, elektrik kesintisine karsi güvenlikli bir data merkezi olmali. Hard diskin çökmesine karsilik back up sistemi olduguna dikkat edilmeli ve bu hizmet yer saglayici belgesi olan sirketlerden alinmali."

INTERNET SITESINI KURMAYANA PARA VE HAPIS CEZASI

Yeni Ticaret Kanunu'nun 562. maddesinin 12. bendinde, "Yasanin 1524. maddesi geregince, bu kanun yürürlüge girdikten sonra 3 ay içinde sitesini olusturmayan veya web sitesi mevcut ise ayni süre içinde sitesinin bir bölümünü bilgi toplumu hizmetlerine özümlemeyen sirket yöneticileri 6 aya kadar hapis ve 100 günden 300 güne kadar adli para cezasina çarptirilabilir. Ayni internet sitesine konulmasi gereken içerigi, usulüne uygun bir sekilde koymayana da 3 aya kadar hapis ve 100 güne kadar adli para cezasi verilir" deniliyor.

Yasaya göre sirketin sadece web sitesi kurmasi yetmiyor. Sitede yer almasi gereken bir içerik eger konulmamissa bu da dogrudan kanuna aykirilik olarak sayiliyor. Mesela internet sitesinde genel kurula davet veya gündeme yer verilmemisse iptal davasi bakimindan açik bir kanuna aykirilik olusuyor. Bu hükümlere aykirilik adli para veya hapis cezasini da beraberinde getiriyor.

YASAYA GÖRE SITEDE YER ALMASI GEREKEN BILGILER

- 3 yillik finansal tablo.

- Kanunen sirketin vermesi gereken bütün ilanlar.

- Pay sahipleri veya ortaklari açisindan önem tasiyan açiklamalar.

- Yönetim kurulu ile genel kurul toplantilarinin hazirliklari ve anilan kurullarin yapilmasina iliskin bilgiler.

- Ortaklara veya pay sahiplerine sunulmasi gereken belgeler.

- Her türlü çagri, oy verme, seffaflik ve kamuyu aydinlatma konusunda açiklamasi zorunlu bilgiler

WEB SITESI KURMANIN SIRKETLERE FAYDALARI

- Sirketlerin seffafliklari saglanacak, hesap verebilirlikleri artacak.

- Kendisi ile ilgili bilgileri derli toplu sunma aliskanligi kazanacak.

- Sesini daha genis kitlelere duyurma firsati olacak.

- Kendi içinde olusturacagi standartlarla her noktada bilgi akisini daha rahat saglayacak.

- Rekabet edilebilirligi, ulasilabilirligi ve bilinirligini artiracak.

Kaynak : Haber7   |   Yorumlar   |   << GERİ
Bu haberi paylaş ; facebook'ta     twitter'da     friendfeed'de
HABER & DUYURU
Asp Dersleri başladı
Yozgatta web tasarımı bizim işimiz..! Arayın Görüşelim...
Yağmur Elektrik İnş. Tic. AŞ web sayfası yayında
Yozgat Yurt-Ay Derneği bizi tercih etti
Bozokyildizi Derneği web sayfası yeniden yayında
Sizinde firmanızın web sayfasını yapmak bizi mutlu edecektir
| Anasayfa | Kurumsal | Hizmetler | Kampanya | Referanslar | İletişim |